Strona główna > Budowa i działanie kolagenu > Jak przenika kolagen?

Jak przenika kolagen?

Kwestia naskórnego stosowania kolagenu jest problematyczna, ponieważ dla sensu istnienia takiej terapii niezbędny jest fakt przenikania preparatów kolagenowych przez tę warstwę skóry. Nie ma jak na razie konsensusu w tej kwestii, ale trzeba pamiętać, że mówimy o bardzo dynamicznie rozwijającej się dziedzinie wiedzy, w której z każdym rokiem pojawiają się mniejsze lub większe rewolucje.

Informacje uznawane za pewnik w 2000 roku dzisiaj są już w zasadzie nieaktualne. Wtedy pojawiły się dowody wskazujące na to, że substancje o większej masie cząsteczkowej nie są w stanie przenikać przez skórę, a taką właśnie substancją jest kolagen.

W późniejszych badaniach opublikowanych w 2006 roku odwodniono jednak ponad wszelką wątpliwość, że w odpowiednich warunkach możliwe jest przenikanie przez naskórek cząsteczek o wielkości nawet kilkakrotnie większej od cząsteczki kolagenu. Co istotne dla tej kwestii, istnieją nawet specjalne mechanizmy otwierające drogę dla dużych białek określonego rodzaju.

Pierwotne problemy i błędne założenia spowodowane były zaobserwowaniem przerw międzykomórkowych. Ich szerokość była szacowana na 100 nanometrów, a wielkość białka kolagenowego to około 300 nanometrów. Prosta logika podpowiada nam, że białko się po prostu tam nie zmieści. W biologii komórki nie jest to jednak takie proste. W praktyce bowiem cząsteczka ma bardzo nieregularny kształt, a konkretnie można ją przyrównać do nitki makaronu. Jeśli tylko ją odpowiednio ustawimy, do komórki może w jednym czasie wnikać cała masa cząsteczek kolagenu, a do tego proces przenikania kolagenu jest procesem wspomaganym przez nas.

Wpływ kolagenu na organizm

Wspomaganie przedostawania się kolagenu przez skórę może mieć postać jej intensywnego nawilżania, masażu lub wklepywania, usuwania lipidowej warstwy ochronnej z jej powierzchni, a także licznych typowo kosmetycznych zabiegów wykonywanych w salonach. Mowa utaj przede wszystkim o mikroporacji, jonoforezie oraz jonoforezie.

Trzeba mieć na uwadze także to, że skóra nie jest jednolita. Pojawia się w niej całą masa porów i ujść różnych gruczołów, które stanowią drogę wnikania do niej różnych substancji, w tym kolagenu. Pory w skórze człowieka mają średnią wielkość 25 mikrometrów co jest wartością dużą samą w sobie, a jest to wartość uśredniona, czyli wiele porów jest znacznie większych. Co więcej, pory w ludzkiej skórze zmieniają się. Wpływ ma na to wiele czynników i nawet gorąca kąpiel może spowodować otwarcie porów do wielkości znacznie korzystniejszych dla przyjmowania kolagenu.