Strona główna > Witamina C - Kompendium wiedzy > Witamina C - dawkowanie bez tajemnic

Gdy sięgamy po leki czymś oczywistym wydaje się nam ich ściśle wyliczona dawka. Co więcej, staramy się w żaden sposób w nią nie ingerować świadomi tego, że doprowadzi to do nieodwracalnych zmian w naszym organizmie. Jeśli jednak sięgamy po witaminę C powinniśmy mieć świadomość tego, że nie jest ona lekiem.

Jest substancją witalną, a jej niedobór może powodować nie tylko niezbyt groźne zaburzenia, ale również poważne choroby, z którymi należy się liczyć. Taką substancją witalną jest również woda. Jej picie jest zalecane codziennie, przyjmuje się przy tym, że należy jej przyjmować tak dużo, jak potrzebuje tego nasz organizm. Jeśli jej ilość jest na tyle mała, że nie odpowiada na potrzeby naszego organizmu, musimy liczyć się z odwodnieniem, a jego symptomy można zwalczyć tylko w jeden sposób – zwiększając jej dawkę na tyle, aby możliwe stało się uzupełnienie niedoborów.

Dawkowanie witaminy C

Nie inaczej przedstawia się sytuacja wówczas, gdy mamy do czynienia z witaminą C. Powinniśmy dążyć do tego, aby jej poziom odpowiadał bieżącemu zapotrzebowaniu zgłaszanemu przez nasz organizm. Ten różni się nawet w przypadku jednej osoby i tak podczas infekcji organizm zgłasza zapotrzebowanie na witaminę C w większej ilości niż ma to miejsce w innych okolicznościach. Co ciekawe, nie brakuje takich schorzeń, do których w ogóle by nie doszło, gdybyśmy odpowiednio wcześnie zainteresowali się tym, czy przyjmujemy witaminę C w odpowiednio dużych ilościach.

Porcja witaminy C

Oczywiście, pomiędzy wodą oraz witaminą C istnieją pewne różnice. Na pierwszy plan wysuwa się to, że witamina C ma naprawdę szerokie widełki wówczas, gdy mówimy o jej indywidualnym zapotrzebowaniu. Może ono wynosić zarówno kilka, jak i nawet kilkaset gramów. Owszem, również nasze zapotrzebowanie na wodę nie zawsze jest stałe, jego oszacowanie jest jednak łatwiejsze i możemy uznać, że pijąc dwa litry wody dziennie nie musimy martwić się o jej niedobory.

Regularne przyjmowanie witaminy C

Sam odkrywca witaminy C nigdy nie miał wątpliwości, co do tego, jak bardzo jest ona ważna. Mawiał nawet, że pojemniczek z witaminą C powinien stać w każdym domu obok cukierniczki tak, aby każdy z domowników miał do niej dostęp w każdej chwili i w ten sposób sprawnie uzupełniał jej zapasy. Może rzeczywiście kilogramowe opakowanie witaminy C znajdujące się w każdej domowej szafce przyczyniłoby się do tego, że stalibyśmy się zdrowsi jako społeczeństwo? Mając tego świadomość warto podchodzić z ostrożnym sceptycyzmem do doniesień o szkodliwości witaminy C, gdy przekroczy się jej dzienną dawkę. Nie ma żadnych zaleceń odnoszących się do tego, ile jej stosować i to indywidualne potrzeby powinny być stawiane na pierwszym miejscu.