Strona główna > Zdrowie > Kolagen a organizm człowieka

Kolagen jest bardzo istotnym składnikiem, którego obecność wpływa na funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu.

Kolagen w pożywieniu

Ludzki organizm bardzo łatwo przyswaja białka kolagenowe i używa ich do regenerowania stawów, skóry, kości. Niestety, w dużej mierze jest skazany na własną produkcję, która z wiekiem jest coraz mniej sprawna. Kolagen obecny w pożywieniu nie posiada bowiem odpowiedniej formy, która pozwalałaby go dostatecznie przyswajać. Dlatego też warto przyjmować suplementy, które charakteryzuje wysoka wchłanialność. Dzięki nim można skutecznie stymulować organizm do produkowania właściwego kolagenu w tkance chrzęstnej. Jego przyjmowanie powoduje spłycenie zmarszczek, wzmocnienie włosów i paznokci, ale też całego organizm – stawów, skóry, więzadeł. Dzięki temu aparat ruchu jest mniej podatny na mechaniczne uszkodzenia i mniej cierpi z powodu obciążeń.

Kolagen na cellulit i rozstępy

Cellulit wbrew pozorom ma bardzo wiele wspólnego z niedoborami kolagenu. Problem z jego wymianą i produkcją zaczyna się wcześnie, czasem nawet przed dwudziestym rokiem życia. W połączeniu z żeńskimi hormonami prowadzi to u kobiet do zmniejszenia elastyczności tkanki łącznej i powstania charakterystycznych nierówności. Dostarczenie kolagenu w postaci dobrego suplementu pozwala skuteczniej z nim walczyć i zapobiegać jego powstaniu.

Wzmocnienie włosów kolagenem

Kolagen na włosy

Aby włosy były piękne i gęste, nie wystarczy niestety odżywianie ich od zewnątrz i stosowanie kosmetyków. Trzeba zacząć suplementację od wewnątrz – także dostarczając kolagenu, który pobudza cebulki do działania i stymuluje wzrost mocnych, pięknych włosów.

Kolagen na blizny

Kolagen jest w skórze produkowany przez fibroblasty – wyspecjalizowane komórki, które aktywują się na przykład w chwili zranienia. Gdy rana zabliźnia się, tworzy się na niej tkanka łączna, złożona w dużej mierze właśnie z włókien kolagenu. Z początku są one nierówne i nieuporządkowane. Podanie suplementu z kolagenem może znacznie przyspieszyć i usprawnić proces wygładzania blizny, dzięki czemu szybciej stanie się ona mało widoczna.

Kolagen na stawy

Kolagen stanowi bardzo istotny składnik kości, głównie w połączeniu z wapniem, magnezem, fosforem. Odpowiedni poziom kolagenu oznacza nie tylko wytrzymałe, mocne kości, ale też dostateczną produkcję mazi stawowej i wzmocnienie chrząstek. Jeśli w porę wspomoże się starzejący się organizm wysoko przyswajalnym kolagenem, można liczyć na złagodzenie dolegliwości reumatycznych, a także zmniejszenie ryzyka osteoporozy. Odpowiednio zaopatrzony organizm może znacznie sprawniej się regenerować, także w obrębie aparatu ruchu.