Strona główna > Zdrowie > Właściwości i zastosowanie soku z czarnej porzeczki

Sok ten jest smaczny i przede wszystkim bardzo zdrowy. Warto go zatem wprowadzić do swojego codziennego jadłospisu, jednak czego dobrze się o nim wcześniej dowiedzieć?

Jakie właściwości ma sok z czarnej porzeczki?

Przede wszystkim znajduje się w nim bardzo duża ilość witaminy C. To właśnie ona sprawia, że owoce czarnej porzeczki uznaje się za lecznicze. Ich pozostała zawartość przedstawia się następująco:

- witamina B,

- witamina P,

- biotyna,

- magnez,

- potas,

- wapń,

- żelazo,

- cukry,

- pektyny,

-barwniki antocyjanowe,

- związki fenolowe.

Działanie soku z czarnej porzeczki

W czarnych porzeczkach znajdują się naturalne przeciwutleniacze, które wspomagają leczenie oraz profilaktykę wielu chorób cywilizacyjnych.

  • Odchudzanie

Dzięki pentynom, w organizmie ludzkim zmniejszeniu ulega poziom tzw. złego cholesterolu. Zwiększa się zatem uczucie sytości. Niska kaloryka owoców z czarnej porzeczki sprawia, że bez przeszkód mogą spożywać je nawet osoby otyłe.

  • Laktacja

Picie soku z czarnej porzeczki, jest także polecane kobietom karmiącym piersią. Witaminy i składniki mineralne znajdujące się w ich składzie, pobudzają laktację. Warto jednak obserwować czy owoce czarnej porzeczki nie wywołują alergii u dziecka, ponieważ takie przypadku się zdarzają.

Czarna porzeczka na zapalenie pęcherza

Czarna porzeczka działa moczopędnie. Pomaga zatem w trakcie zmagań z zapaleniem pęcherza. Ponadto ma również właściwości przeciwgnilne, co pomaga regulować problemy związane z pracą nerek

Sok z czarnej porzeczki a przeziębienie

Sok z czarnej porzeczki posiada bardzo silne właściwości przeciwwirusowe.

  • Wątroba

Flawonoidy znajdujące się w czarnych porzeczkach, odpowiadają za usuwanie toksyn oraz innych groźnych substancji z ludzkiego organizmu.

  • Anemia

Wartościowe składniki znajdujące się w sokach z czarnych porzeczek, mają wpływ na wzmocnienie apetytu. Poza tym wpływają również na rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz poziomu hemoglobiny. Jego spożywanie może zapobiec rozwojowi anemii.

  • Cukrzyca

Owoce czarnej porzeczki powodują obniżenie poziomu glukozy we krwi.

  • Biegunki

Wywar z owoców suszonej porzeczki, pomaga regulować pracę organizmu w trakcie rozwolnienia i biegunki.

Kalorie oraz IG

Owoce te mają 60 kalorii na 100 g. Mają natomiast niski indeks glikemiczny, wynoszący 15.

Sok z czarnej porzeczki na obniżenie ciśnienia

Już jedna szklanka soku z czarnej porzeczki spożywana każdego dnia, wpływa na obniżenie ciśnienia. Owoce te bowiem pozytywnie oddziałują na układ krwionośny oraz kondycję serca.

Spożywanie soku z czarnej porzeczki w bardzo dużych ilościach, może powodować zabarwienie stolca na zielono, co nie jest jednak powodem do niepokoju.

Czarne porzeczki mają wielokierunkowy wpływ na ludzie zdrowie, dlatego warto je spożywać. Jednak wprowadzając je do diety dzieci należy być ostrożnym, ponieważ mogą okazać się silnymi alergenami. Również mając zapalenie wątroby, nadkwaśność, chorobę wrzodową żołądka czy też zakrzepowe zapalenie sił, nie powinno się go spożywać. Nie powinno się go łączyć również ze spożywaniem aspiryny.

Same owoce z czarnej porzeczki można wykorzystać również do robienia kompotów, nalewek, koktajli, powideł, dżemów czy też likierów. Jedna garść tych owoców, jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie dorosłej osoby na witaminę C. W pełni naturalnego soku z czarnej porzeczki szukaj na http://korabgarden.pl/soki/sok-z-czarnej-porzeczki/ >>